توضیحاتی درباره همدان

همدان یکی از شهرهای غربی ایران و مرکز استان همدان است که در دره‌ها و دامنه‌های شمالی کوهستان الوند و در بلندای ۱٬۷۴۱ متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر دارای جمعیت ۵۴۸٬۳۷۸ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می باشد و جز شهرهای سردسیر ایران محسوب می شود. همدان از تاریخی ترین و باستانی ترین شهر های ایران و جهان می باشد که در گذشته به نام هگمتانه شناخته می شده است و از گذشته های دارای فرهنگی ریشه‌دار و غنی بوده است.

از همدان به عنوان اولین پایتخت شاهنشاهی ایران یعنی مادها یاد می شود و بر اساس آثار کشف شده از محوطه باستانی هگمتانه و نیز کتیبه‌های گنج‌نامه می توان به دوره هخامنشی رسید. طبق تحقیقات در شهر هگمتانه قبل از اینکه به پایتختی مادها انتخاب شود مردمانی از قوم کاسی مستقر بودند و بعد از سال ها مردم باقی مانده از این قوم با طایفه‌ای از آریاییها قومی به نام ماد را به وجود آوردند و با پیروزی بر دولت متجاوز آشوری، دولت ماد را بنا نهادند. پس از حمله اعراب مسلمان، همدان بعد از نهاوند سقوط کرد و به دست سپاهیان اعراب افتاد و برای آن ها آنقدر با ارزش بود که پس از فتح نهاوند، از آن به عنوان بزرگ‌ترین پیروزی خود بر ساسانیان یاد می کردند. این شهر از اهمیت بالایی در طول تاریخ برخوردار بوده و این را می توان از انتخاب شدن به پایتختی در دوره های هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان پی برد. هگمتان، اکباتان، اکباتانا، آمدانه، آنادانا از دیگر نام های همدان در دوره های مختلف می باشد.

بیشتر مردم همدان، به زبان فارسی با لهجه همدانی صحبت می کنند و تعداد کمی نیز ترک‌زبان هستند. از آثار تاریخی و مکان های و گردشگری شهر می توان به تپه هگمتانه، شیر سنگی، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان، آرامگاه بوعلی سینا، بازار همدان و حمام قلعه اشاره کرد و همه ساله مردمان زیادی از نقاط مختلف ایران و جهان برای بازدید و دیدن این آثار به همدان آمده تا با فرهنگ و تاریخ چند هزار ساله ایران زمین آشنا شوند.