شهر کرج (Karaj)

توضیحاتی درباره کرج

کرج یکی از شهرهای کوهپایه‌ای و مهم ایران و مرکز استان البرز می باشد که در ۳۶ کیلومتری غرب تهران و در کرانه غربی رود کرج و در دامنه جنوبی رشته کوه البرز واقع شده است. کرج دارای جمعیت ۱٬۶۱۴٬۶۲۶ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می‌باشد و از این نظر بین استانهای کشور رتبه چهارم را بعد از تهران، مشهد و اصفهان دارد و همچنین بعد از تهران بزرگ‌ترین شهر مهاجرپذیر ایران محسوب می شود.

برای اثبات تاریخی بودن منطقه کرج در گذشته باید به آثار باقی‌مانده در دوران حکومت هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان توجه کرد و نشانه وجود تمدن در گذشته های دور می باشند. کرج زمانی یکی از شهرهای مازندران و مدتی بخشی از ری بود و در مواقعی از روستاهای طالقان یا شهرستانک به شمار می رفته است ولی در زمان صفوی به خاطر واقع شدن بر سر راه قزوین به تهران و تبریز بسیار به آن رسیدگی شد و بناهایی مانند کاروانسراها، پلها و قلعه‌ها در آن ساخته شد.

طبق زبان گذشته، نام کرج از کلمه کاوک به معنی میان تهی برداشته شده است به خاطر این که میان دره قرار گرفته است و می توان آن را گرفته شده از واژه کراج دانست و به دیرینگی تاریخی آن که در تپه آتشگاه، کوه‌های کلاک، قلعه دختر شهرستانک و قلعه اشتهارد در روزهای تابستان برای خبر رسانی و دیده‌بانی آتش‌افروزی می‌شده مربوط می شود. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می توان به جاده کرج – چالوس، باغ سیب مهرشهر، کاخ مروارید یا شمس، روستای تاریخی آتشگاه اشاره کرد.