شهر کیش (kish)

توضیحاتی درباره کیش

کیش یکی از جزیره های مهم ایران و استان هرمزگان می باشد. این شهر دارای وسعتی ۹۰ کیلومتر مربعی و جمعیت ۲۴۸۱۹ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می باشد و آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و میانگین دمای سالانه آن ۲۶/۶ درجه سانتیگراد و به صورت کلی خشک و کم باران است. باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و کنار و درختان غیر بومی مانند کهور پاکستانی (سمر)، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم پوشش گیاهی کیش را تشکیل داده اند.

از نوشته های تاریخی می توان پی برد که کیش از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان جزئی از سرزمین های ایران به شمار می رفته و با حمله اعراب مسلمان تا سال ۲۴۹ هجری قمری تحت فرمانروایی خلفای اموی قرار گرفت و پس از آن یکی از ایرانیان اهل ری شورش کرد و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین، ازجمله کیش را به تصرف خود در آورد. همچنین دوره سلجوقی اوج شکوفایی کیش بود به طوری که به بزرگ‌ترین مرکز تجاری خلیج فارس بدل شد.

قیس نامی است که در قدیم بر روی این منطقه گذاشته شده بود. برای معنی کلمه کیش معانی مختلفی ذکر شده است و معانی مانند چون معنی واژه کیش از بلندیهای اطراف هرمز برمی آید و مانند کیش که ترکش باشد به نظر می آمده و در گویش بومی مردم کیش آن را به کانال عمیقی که محل خروج آب از قنات می‌باشد معنا کرده اند.

شکل جزیره کیش بیضی‌مانند است و به طور میانگین سالانه یک میلیون نفر گردشگر از نقاط مختلف ایران برای دیدن زیبایی ها و استفاده از امکانات خوب به اینجا می آیند. از امکانات بی نظیر رفاهی کیش می توان به پارک‌های ساحلی و تفریحی مانند پارک هنر، ساحل مرجانی، سواحل ماسه‌ای-مرجانی، باغ وحش، آکواریوم، باغ پرندگان کیش، دلفین، پلاژهای بانوان و آقایان، سوارکاری، پیست ۷۰ کیلومتری دوچرخه‌سواری، کارتینگ، باگی، غواصی، جت‌اسکی، فلای بورد، پاراسل و اسکی روی آب، کلبه هور، منطقه جنگلی آهوان آزاد، پارک دلفین‌ها، تعدادی اسکله‌های دیدنی و کشتی‌های تفریحی اشاره کرد.